Ekologiczna Drukarnia Wielkoformatowa
Zadzwoń - pomożemy wybrać:
691 636 661

Porady montażowe

Ważne: Przed przystąpieniem do naklejania koniecznie należy rozłożyć poszczególne bryty fototapety i sprawdzić, czy nie posiadają one wad.

W przypadku wykrycia wad prosimy złożyć reklamacjęPo naklejeniu fototapety reklamacja nie będzie uwzględniana!

 

Instrukcja nakładania fototapet latexowych

Przygotowanie podłoża:

Ściana, na której planujemy przykleić fototapetę musi być czysta, sucha, lekko chłonna oraz odpowiednio przygotowana.

Ściana świeża – pokryta gładzią gipsową, płytą kartonowo-gipsową lub innymi chłonnymi materiałami budowlanymi, musi być zagruntowana specjalnym środkiem gruntującym (lub rozwodnionym klejem do tapet) minimum na 2 godziny przed aplikacją.

Jeżeli nie wiadomo, czy ściana wymaga gruntowania, można ją zagruntować profilaktycznie. Przed naniesieniem gruntu należy dokonać próby, czy środek wnika w głąb. Jeżeli pozostaje na powierzchni ściany, należy przerwać gruntowanie. Zbyt duża ilość nałożonego gruntu może spowodować obniżoną przyczepność kleju, a tym samym i tapety. Ściany świeżo tynkowane muszą być suche. W przypadku ściany niedawno tynkowanej, powinno się poprzez gruntowanie zneutralizować zasady, które mogą być w nich jeszcze obecne.

Nie wolno kleić tapet na wilgotnych powierzchniach! Należy poczekać, aż ściany będą całkowicie suche. Niezastosowanie się do tych zaleceń powoduje ryzyko zmniejszenia przyczepności kleju oraz powstania w późniejszym terminie pleśni.

W przypadku ściany pokrytej farbą – należy ją umyć mydłem malarskim, a w przypadku grubej warstwy farby (np. silikonowej, zmywalnej) przetrzeć papierem ściernym (aby zwiększyć przyczepność kleju do podłoża) oraz odtłuścić.

Gdy ściana pokryta jest tapetą – należy usunąć wszystkie warstwy starej tapety. Jeżeli po zdjęciu tapety są zauważalne jakieś uszkodzenia ściany należy je naprawić, a następnie całą ścianę zagruntować. Wszystkie ubytki, dziury należy uzupełnić i wyrównać. Powinno się również usunąć listwy przypodłogowe, gwoździe a także włączniki i gniazdka elektryczne.

Potrzebne narzędzia:

 • pędzel (ławkowiec),

 • nóż do tapet,

 • rolka dociskowa do tapet,

 • szczotka do tapetowania,

 • klej do tapet,

 • folia malarska,

 • ciężarek (umożliwia dobre wypoziomowanie niezależnie od krzywizny ściany)

 • sznurek

 • poziomica

 • wiadro plastikowe

 • drabina

 

Naklejać fototapety powinno 2 osoby.

Przed przystąpieniem do klejenia należy bezwzględnie sprawdzić stan fototapety. W celu oceny stanu tapety i jej zgodności z oczekiwaniami najlepiej rozłożyć obok siebie na suchej i czystej powierzchni wszystkie jej pasy - zadrukiem do góry. Jeżeli tapeta składa się z kilku brytów, należy sprawdzić czy zgadza się wzór oraz, czy nie różni się kolorystyka lub gramatura poszczególnych fragmentów na łączeniach.

Ważne: Podczas instalacji tapet o podłożu papierowym klej należy nanosić na tapetę.

1. Tapetowanie należy zacząć od rozplanowania ułożenia brytów tapety na ścianie (zaleca się tapetowanie w kierunku od okna do drzwi, w przypadku tapet z dużym wzorem, można tapetować zaczynając od środka pomieszczenia).

2. Przed rozpoczęciem właściwego klejenia, do położenia pierwszego brytu konieczne jest zaznaczenie na ścianie pionu.

3. Poszczególne bryty kleić „na styk". Wcześniej warto sobie poukładać bryty w kolejności.  Narysować pionową linię (przyda się sznurek plus ciężarek) w miejscu gdzie będzie znajdowała się krawędź fototapety. Dokładne - pionowe - przyklejenie tej krawędzi fototapety zagwarantuje nam, że cała fototapeta będzie przyklejona w poziomie.

4. Nałożyć klej na tapetę. Przy nakładaniu kleju należy zwrócić szczególną uwagę na dokładne pokrycie brzegów tapet. Nie należy nakładać zbyt dużej ilości kleju oraz nie należy pokrywać klejem więcej, niż jednego brytu w danym momencie.

5. Pasek tapety ostrożnie złożyć stronami posmarowanymi klejem do środka tak, aby cała posmarowana klejem powierzchnia była niewidoczna i nie miała styczności z powietrzem, co mogłoby spowodować jej wyschnięcie. Należy uważać, aby nie zrobić zagnieceń na zgięciu tapety. Mogą być one widoczne po ułożeniu tapety.

6. Pozostawić tapetę na 5-10 min. do nasiąknięcia (w przypadku niektórych tapet potrzebny czas może być dłuższy). W tym czasie ulegają one pęcznieniu, co może powodować rozszerzenie tapety do ok. 1 cm na szerokości brytu.

7. Pasy tapety należy kłaść od góry ściany w ten sposób, aby jedna ze złożonych jeszcze części swobodnie opadała w dół. Następnie, bardzo dokładnie dopasować wzór do naklejonego poprzednio brytu tapety.

8. Wszystkie brzegi tapet mogą być, na życzenie klienta, przycięte i powinny być łączone na styk, za pomocą wałka lub miękkiej szczotki.

9. Usunąć pęcherzyki powietrza za pomocą wałka lub miękkiej szczotki.

10. Przyciąć dla wyrównania ostrym nożem górną i dolną krawędź ułożonych brytów.

11. Usunąć nadmiar kleju lekko wilgotną i czystą gąbką. Należy to czynić po nałożeniu każdego pasma tapety, aby klej nie wysechł. W żadnym wypadku nie trzeć wielokrotnie w tym samym miejscu i nie używać chemicznych środków czystości. Wysychający klej może zniszczyć powierzchnię tapety.

 

Instrukcja montażu fototapety z klejem HP PVC-free Wall Paper

Potrzebne narzędzia:

 • rolka dociskowa do tapet

 • pojemnik z woda

 • poziomica

 • ciężarek (umożliwia dobre wypoziomowanie niezależnie od krzywizny ściany)

 • sznurek

 • drabina

   

Naklejenie tej tapety jest bardzo proste, ponieważ na materiał została naniesiona warstwa kleju aktywowana wodą. Należy narysować pionową linię (przyda się nić plus ciężarek) w miejscu gdzie będzie znajdowała się krawędź fototapety. Dokładne - pionowe - przyklejenie tej krawędzi fototapety zagwarantuje nam, że cała fototapeta będzie przyklejona w poziomie.

Wydruk należy namoczyć na czas od 5 do 30 sekund w pojemniku z wodą, następnie wyjąć i nakleić na ścianę. Pasy tapety należy kłaść od góry ściany, dociskając tapetę w dół rolką dociskową pozbywając się pęcherzyków powietrza. Demontaż jest równie prosty wystarczy namoczyć tapetę na ścianie i po kilku minutach, kiedy nasiąknie wodą delikatnie usunąć.

Bardzo dobre właściwości HP Wall Paper pozwalają na częstą zmianę grafiki w biurach, centrach handlowych czy mieszkaniach.

 

Instrukcja montażu fototapety na fizelinie

Potrzebna narzędzia:

 • wałek do tapet

 • nożyk do cięcia tapet

 • poziomica

 • ciężarek (umożliwia dobre wypoziomowanie niezależnie od krzywizny ściany)

 • sznurek

 • klej do tapet

 • drabina

   

W przypadku tapet winylowych na podkładzie z fizeliny, klej rozprowadzamy na ścianie. Mimo to ścianę należy wcześniej zagruntować rozcieńczonym do gruntowania klejem do tapet lub zwykłym gruntem malarskim. Przy układaniu tapet grunt na ścianie musi być już suchy. Odpowiednio rozrobionym klejem malujemy fragment ściany, na który przyłożymy suchy bryt tapety fizelinowej. Należy narysować pionową linię (przyda się sznurek plus ciężarek) w miejscu gdzie będzie znajdowała się krawędź fototapety. Dokładne - pionowe - przyklejenie tej krawędzi fototapety zagwarantuje nam, że cała fototapeta będzie przyklejona w poziomie.

Przygotowany wcześniej klej nanieść na ścianę szerokim pędzlem do tapet tak, by uniknąć długiego rozsmarowywania, a tym samym niekontrolowanego czasu wysychania kleju na ścianie. Po rozprowadzeniu kleju przyłożyć suchą tapetę do ściany i docisnąć wałkiem do tapet lub wałkiem malarskim (futrzanym). Zaczynać klejenie od okna, a następne bryty kleić na zakładkę. Następnie ostrym nożykiem do tapet nacinamy w/w zakładkę (zgrubienie) przez obie warstwy tapety i usuwamy niepotrzebne ścinki - jedną na wierzchu, drugą spod spodu. Po ponownym dociśnięciu połączenia obie części tapety będą pasować do siebie idealnie mimo prowadzenia nożyka "od ręki". Nadmiar tapety (u góry i na dole) odcinać nożykiem do tapet najlepiej prowadząc linię cięcia wzdłuż linijki.

Do dociskania tapety używać wałka do tapet lub wałka futrzanego do emulsji. Nie należy tego robić ręką lub szmatą! Łatwo zaciągnąć i uszkodzić tapetę, która podczas namoczenia klejem jest szczególnie delikatna. Nadmiar kleju usunąć delikatnie wilgotną gąbką lub bardzo miękką ściereczką.

Uwaga! Bardzo częsty błąd to próba przyklejenia tapety na podłożu fizelinowym przez pomalowanie jej klejem (jak zwykłą tapetę) i przykładanie do suchej ściany. Tapeta traci fason i bardzo nierówno układa się na ścianie. Tapeta nie do uratowania!

 

Instrukcja montażu naklejek na foli samoprzylepnej

Przygotowanie podłoża:

 • podłoże, na którym ma być naklejana naklejka musi być czyste, suche i odtłuszczone.

 • nie należy naklejać na powierzchnie świeżo malowane, koniecznie odczekać 4-5 dni.

 • trzeba wyrównać wszystkie ubytki i dziury. Oklejana powierzchnia musi być gładka.

 • W przypadku oklejania całej ściany trzeba usunąć listwy przypodłogowe, gwoździe, gniazdka elektryczne i włączniki.

Potrzebne narzędzia:

 • rakla

 • spryskiwacz z wodą

 • nożyk do cięcia tapet


Odklej papier zabezpieczający naklejkę od tyłu. Spryskaj wodą całą powierzchnie kleju na naklejce (woda umożliwia odpowiednie dopasowanie naklejki) spryskaj również powierzchnie, na której ma być naklejona naklejka.

Dopasuj naklejkę na powierzchnie, przyłóż na wierzch naklejki wcześniej odklejony papier zabezpieczający. Raklą wygładź powierzchnie naklejki przez papier, aby nie porysować wydruku pozbywając się nadmiaru wody. Zdejmij papier i sprawdź, czy nie ma pęcherzyków powietrza, jeśli są, czynność należy powtórzyć.

Następnie należy wytrzeć nadmiar wody. Jeśli boki lekko będą odstawać, należy je zostawić do czasu wyparowania wody. Po kilku godzinach lub na drugi dzień krawędzie należy docisnąć. Nadmiar naklejki docisnąć i odciąć nożykiem do tapet dopiero po wyschnięciu.